Tävlingsprogram

Måndag 28/1

Banor öppna för träning

Tisdag 29/1

13–15 Officiell träning 10/15 km
15–17 Tävlingssekretariatet på Ängen öppet
18.00 Lagledarmöte för 10/15 K ind start, Hotell Södra Berget

Onsdag 30/1

08-16 Tävlingssekretariatet på Ängen öppet 
08-12 Nummerlappsuthämtning i Tävlingssekretariatet på Ängen
Banorna stänger 5 min innan första start och öppnas inte mellan klasserna (bana 5 km)

11:05-12:50 Start Herrar 15 km K individuell start (bana 3×5 km)
Ca 13.15 Blomsterceremoni herrar mixade zonen
12:55-13:55 Start Damer 10 km K individuell start (bana 2×5 km)
Ca 14.20 Blomsterceremoni damer mixade zonen
15-16 Officiell träning
18.00 Lagledarmöte för stafett, Hotell Södra Berget
18.10 Medalj- och prisutdelning Stora Torget

Torsdag 31/1

07–14 Tävlingssekretariatet på Ängen öppet
07.30-10 Nummerlappsuthämtning i Tävlingssekretariatet på Ängen
Banorna stänger 5 min innan första start och öppnas inte mellan klasserna

09:35-11:05 Stafett herrar 3×10 km K (bana 3×3,3 km)
Ca 11.25 Blomsterceremoni/medalj- och prisutdelning herrar mixade zonen
11:15-12:05 Stafett damer 3×5 km K (bana 2×2,5 km)
Ca 12.25 Blomsterceremoni/ medalj- och prisutdelning damer mixade zonen

Fredag 1/2

16–17.30 Tävlingssekretariatet på Ängen öppet
Prel. 15.10-16 Officiell träning 15/30 masstart
Prel. 14-15 Officiell träning sprintbanan
18.00 Lagledarmöte Sprint , Hotell Södra Berget

Lördag 2/2

08–16.30 Tävlingssekretariatet på Ängen öppet
08-10 Nummerlappsuthämtning i Tävlingssekretariatet på Ängen
Banorna öppnar mellan prolog och heat

11.10-11.40 Sprint F prolog damer
11.40-12.20 Sprint F prolog herrar
14:00-15:40 Sprint F finalpass D o H
Ca 16 Blomsterceremoni H/D mixade zonen
17.30* Lagledarmöte 15/30 km K masstart
19.40* Medalj- och prisutdelning Stora Torget
*=uppdaterad

Söndag 3/2

07.30–14.30 Tävlingssekretariatet på Ängen öppet
07.30-10 Nummerlappsuthämtning i Tävlingssekretariatet på Ängen
09:30-10:20 Start damer 15 km K masstart (bana 3,75 km)
Ca 10.45 Blomsterceremoni/medalj- och prisutdelning damer mixade zonen
11:30-13:00 Start herrar 30 km K masstart (bana 3,75 km)
Ca 13.25 Blomsterceremoni/ medalj- och prisutdelning herrar mixade zonen